Na lyžovačku v Taliansku sa od začiatku roka 2022 vzťahujú nové prísnejšie pravidlá. Obmedzuje sa požívanie alkoholu, povinné je poistenie zodpovednosti za škodu a za ublíženie na zdraví tretím osobám a tiež povinnosť nosiť prilbu pre maloletých lyžiarov do 18 rokov.

„Ciao, bella Italia“

Naša nedávna skúsenosť potvrdzuje, že úrazy na svahu môžu zanechať vážne zranenia i následky. Naša klientka bola nepríjemne zranená na lyžovačke v provincii Trento v Taliansku. Náročné boli ako zadokumentovanie úrazu, získanie potrebných dokumentov od miestnych úradov, tak aj následné posúdenie a uplatnenie škody. Napokon sme jej získali odškodnenie bezmála 16 tisíc EUR, nie každý prípad ale musí dopadnúť takto…

NOVÉ PRAVIDLÁ

Vyššie množstvo alkoholu je trestný čin

Od 1.1.2022 je požívanie alkoholu na talianskych svahoch limitované. Za lyžovanie pod vplyvom alkoholu od 0,5 promile hrozí pokuta 250 až 1000 EUR. Ak na svahu polícia prichytí lyžiara s viac ako 0,8 promile, považuje sa to už za trestný čin. Podľa nariadenia talianskej vlády kontroly lyžiarov bude vykonávať hlavne polícia.

Povinné poistenie pre lyžiarov i snowboardistov

Každý lyžiar musí mať po novom uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu a ublíženie na zdraví tretím osobám. Novú normu musia dodržiavať nielen lyžiari, snowboardisti ale aj prevádzkovatelia zimných stredísk. Tí musia zákazníkom poskytnúť možnosť uzatvoriť poistenie zodpovednosti za škodu na zdraví a na majetku, ak ho už nemajú uzatvorené individuálne alebo v skipase. Vhodné je preto mať potvrdenie poistenia so sebou. Možné pokuty pri nedodržaní sa pohybujú na úrovni od 100 do 150 EUR. Zároveň môžete okamžite prísť aj o zakúpený skipas.

Každoročne evidujeme prípady ťažkých úrazov na lyžiarskych svahoch následkom zrážky, ktoré nezriedka končia vážnymi zraneniami a komplikovaným domáhaním sa náhrady škody. Preto je dobré mať pred lyžovačkou uzavreté vhodné poistenie. A ak, bohužiaľ, niekto spôsobil zranenie vám je vhodné obrátiť sa na odborníkov na odškodnenie.